Національний музей-садиба М. І. Пирогова

17 квітня 2016 11:17 | Вінниця, Вінницька область
Пирогов Николай ИвановичПирогов Николай Иванович - хирург и анатом, естествоиспытатель и педагог, член-корреспондент Санкт-Петербургской академии наук; основатель оперативной хирургии и топографической анатомии, военно-полевой хирургии

Національний музей-садиба М. І. Пирогова розташований в південно-західній частині міста Вінниці, у живописній садибі Вишня, де впродовж останніх двадцяти років (1861-1881) жив і працював видатний вчений, геніальний хірург, анатом, творець воєнно-польової хірургії, засновник Товариства Червоного Хреста, прекрасний педагог і громадський діяч Микола Іванович Пирогов.

Метою діяльності Національного музею-садиби М. І. Пирогова є збереження особливого культурного середовища, яке було за життя вченого.

Це визначає сенс музею, представленого взаємозв'язаною системою об'єктів культурної спадщини і пам'яток садово-паркового мистецтва, до складу яких входять:

  • будинок, в якому жив М. І Пирогов, і де розміщена експозиція про його життя і діяльність.
  • музей-аптека з інтер'єрами приймальні та операційної М. І. Пирогова в його садибі Вишня.
  • церква-некрополь, де покоїться набальзамоване тіло ученого.
  • меморіальний парк, в якому збереглися дерева, посаджені М. І. Пироговим.

Музей відноситься до найважливіших об'єктів культурної спадщини України і займає особливе місце у внутрішньому і міжнародному туризмі.

Експозиція, яка розгорнута у будинку М. І. Пирогова, складається з 12 розділів.

Кожний розділ відображає певний період життя і діяльності вченого – дитинство, юність, навчання у Московському університеті, Дерптский і Петербурзький періоди, участь у війнах на Кавказі і в Криму, франко-прусській і російсько-турецькій, діяльність на посаді попечителя учбових округів, керівництво професорським інститутом за кордоном. Особлива увага приділяється висвітленню Вишенського періоду життя вченого.

Послідовно розкривається лікарська, наукова, педагогічна і громадська діяльність М. І. Пирогова. Особливо підкреслюється його внесок у розвиток вітчизняної і світової науки, показано пріоритет вітчизняної медицини в низці відкриттів і пропозицій вченого. Окремий розділ експозиції присвячений втіленню в життя ідей М. І. Пирогова.

До меморіального комплексу відноситься церква-некрополь, де зберігається доступне для огляду набальзамоване тіло М. І. Пирогова, музей-аптека, в якій розгорнута експозиція, що відтворює приймальну і операційну М. І. Пирогова. Створений інтер’єр сільської аптеки другої половини ХІХ ст., де представлене аптечне начиння та посуд. Фігури для музею-аптеки виготовив київський скульптор С. М. Британ.

Це єдиний в Україні і на теренах СНД музей, який має таку унікальну структуру.

Фондова колекція музею складає більше 17 тисяч одиниць збереження.

У музеї створено і обладнано спеціальну лабораторію, де фахівці Московського НДЦ БМТ (Науково-дослідний центр біомедичних технологій) разом з науковцями ВНМУ і працівниками музею виконують роботи з чергових ребальзамацій тіла М. І. Пирогова.

Джерело: http://www.pirogov.com.ua/

Оцінка: 0

Музеї міста Вінниця:
Автосалон-музей «Володимир»
Музеї найближчих населених пунктів:
Хмельницький обласний краєзнавчий музей
Хмельницький обласний художній музей
Будинок, в якому народився С. П. Корольов
Краєзнавчий музей
Музей пожежної охорони
Музей військової техніки під відритим небом
Музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків
Національний музей Тараса Шевченка
Музей космонавтики им. С. Королёва
Музей коштовного і декоративного каміння
Боярський краєзнавчий музей
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